Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader kilidi Xiaomi cihazlara dışarıdan müdahale edilmesini engelleyen bir güvenlik önlemidir.China ROM yüklü gelen cihazlara Global ROM yüklenmesi, cihazların root erişiminin açılması, custom recovery yüklenmesi, IMEI tamiri gibi işlemler için bu kilidin açılması gerekmektedir. Bootloader kilidini açmak için önce başvuru yapmak gerekir. Başvuru sadece telefon kullanılarak yapılabilir. Kilit açma işlemi için bilgisayar kullanmak gereklidir.

Bootloader Kilidim Açık mı? Nasıl Öğrenirim?
 

Telefonunuzu yeniden başlatın. İlk açılısta,ekranın alt kısmında unlocked yazısını görüyorsanız telefonunuzun bootloader kilidi açıktır. Açık değilse önce başvuru sonra kilit açma işlemini yapmalısınız.

Bootloader Kilit Açma Başvurusu Nasıl Yapılır?

1. ADIM

Telefonunuzda Ayarlar/Telefon Hakkında/MIUI sürümü üzerine 7 defa tıklayarak geliştirici seçeneklerini açın.

2.ADIM

Ayarlar/Ek Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri altında yer alan “Mi Kilit Açma Durumu” bölümüne girerek cihazınızı Mi hesabınıza ekleyin..

 

  • İşlemi mobil veriden internete bağlı iken yapabilirsiniz.Wireless olmaz.
  • Mihesabınız yoksa hesap açma penceresine yönlendirir yeni hesap açın.
  • Mihesabınıza telefon eklendiğinden emin olun.Telefon ekli değilse kilit açılmaz
  • Yeni hesap açıyorsanız telefon numarası ile açın. Şifrenizi unutmayın.

 

3.ADIM

Başarıyla eklendi uyarısı ya da aşağıdaki gibi bir ekran çıkarsa başvuru başarılıdır. Hata alırsanız mihesabınızdan çıkış yapın, tekrar giriş yapın ve tekrar deneyin.

Çıkan bildirimde de yazdığı gibi, cihazın ağ bağlantısını kesmeyin fabrika ayarlarına dönmeyin. Aksi takdirde tekrar ekleme işlemi yapmanız gerekir ve kilit açma süresi uzayabilir. Cihaz içerisindeki hattı değiştirmeyin. Bu adımdan sonra bilgisayardan kilit açma işlemi yapabilirsiniz.

Bootloader Kilit Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

1.ADIM

Cihazı tamamen kapatın.Cihaz kapalı iken Ses Kısma + Güç tuşunu basılı tutun taki FASTBOOT yazısı telefon ekranına gelene kadar.

Kilit açma programını buraya tıklayarak indirin  ve klasöre çıkarın.

miflash_unlock.exe dosyasını çalıştırın

2.ADIM

Telefonunuzu Fastboot modda iken USB yardımı ile bilgisayara takın.MI Unlock programında ilk ekranda agree seçin. Daha sonra sizden Mi hesabınızla giriş yapmanızı ister. Sizde Mi Hesabınız ve şifrenizle sign in butonuna tıklayarak giriş yapın

3.ADIM

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Unlock butonuna basarak devam edin.

Not connect to phone yazıyorsa driver yüklenmemiştir. Sağ üstteki ayar simgesini tıklayıp gelen menude ortada install driver seçin.

4.ADIM

Telefondaki verilerin sileneceğine dair uyarılar gelecek karşınıza. Bu işlem başarılı olursa verileriniz silinir. Telefon sıfırlanır. Onaylayıp devam edin. Sonra sayımın bitmesini bekleyin.

 

BAŞARILI

Bekleme süresi dolduktan sonra kilit işlemini tekrarladığınızda karşılaşacağınız ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Kilit açılır ve telefonunuz sıfırlanmış olarak açılır.

Hatalar ve Çözümler

Başvurudan hemen sonra kilit açmayı denediyseniz kilit açılmayacak ama size süre verecektir. Aşağıdaki resimde 71 saat vermiş. Verilen süre kadar bekleyip, kilit açma işlemini tekrar yapmalısınız.

Yandaki gibi bir hata alırsanız başvuruda sorun vardır. Telefonu açıp tekrar başvuru yapıp yeniden deneyin.